Ielogoties

Ka gerbties atbilstosi ieluguma noraditajam Dress Cod!

25/01/2009 12:03 | Diskusija lasīta 5918 reizes
Ir gadijumi, kad Tewi kads uzaicina uz kadu svinigu pasakumu, bet ko vilkt mugura? Muzigais jautajums?
Ko zinam par to? Vai vispar tas kadam ir svarigi?
Atbildes (20)
25/01/2009 12:06
Par kleitu ir skaidrs. Bet, nesapratu, kas tur ar to mencu?
0 0

Tēmas: 49
Ziņas: 5301

25/01/2009 12:17
   Tā jau arī taču teikts - atbilstoši ielūgumam...
0 0
25/01/2009 12:18
ja ielūgumā uz svinīgo pasākumu nav teikts, ka jāierodās vakartērpos, tad var izvēlēties brīvi kaut ko no savas garderobes. vai tas būtu kāds zolīdi stilīgs biškostīms, vai koktēļkleitiņa - viss atkarīgs no garastāvikļa un iespējām. vīrietim šādos pasākumos būtu jāierodas uzvalkā.
ja ir rakstīts, ka ierašānās vakartērpos, tad protams viss ir skaidrs - vakarkleita dāmai un smokings kungam.
0 0
25/01/2009 12:19
Ir tāds jēdziens, kā Lietišķā etiķete... Tā nosaka, kā ģērbties, ko ģērbt uz tādiem pasākumiem...
0 0
25/01/2009 12:20
ielūguma nav tik vienkārši - tiek minēts vīrieša tērps, bet sievietei tad ir jāzin, kas pie tā klāt velkams. vai nu smokings vai tumšs uzvalks, tur ir atšķirība.
0 0
25/01/2009 12:21
Ja ir teikts vakartērpos, tad bikškostīmi un kokteiļkleitiņas tiek izslēgti... Tie ir domāti citiem pasākumiem...
0 0
25/01/2009 12:21
nu jā - ja smokings kungam, tad dāmai vakarkleita. ja uzvalks, tad kaut ko zolīdu dāmai. katrā ziņā džinsos un topiņā jau tā kā nevajadzētu sperties :)
0 0
25/01/2009 12:22
1aprikoze, izlasi vēlreiz manu komentāru - tur tieši tā arī ir uzrakstīts, ka ja NAV teikts, ka jāierodas vakartērpos, tad...    
0 0
25/01/2009 12:32
... izlasīju...
Ja autore uzrakstītu konkrēti, kas teikts ielūgumā, ieteikt varētu konkrētāk...
0 0
25/01/2009 12:39
Jasak iegaumet! kadreiz var noderet Shis tas jau zinams par tadiem kaa Black Tie, (smokings) Dark suit (tumss uzvalks), Business Suit (biznesa uzvalks vai dienas uzvalks), Smart Casual (eleganti brivs tels).
0 0
25/01/2009 12:41
nav padoma..jo nav jaiet uz tik smalkam pienesanaam   bet nu aptuvena nojausma ka kur gerbties ir..
0 0
25/01/2009 12:53
Lietišķa vīrieša ikdienas apģērbs ir uzvalks. Tas var būt kombinēts (bikses var būt vienā krāsā, žakete- citā). Svarīgās sarunās un svinīgos pasākumos uzvalkam jābūt vienkrāsainam. Dienas laikā uzvalks var būt gaišā tonī ( zils- intelektuāla krāsa, pelēks- bet ne gaišāks par pelēko balodiJ), pēc plkst. 18:00- uzvalks var būt melns. Svinīgos gadījumos melnu uzvalku velk arī dienā. Smokingu valkā tikai pēc plkst. 18:00. Atkarībā no gadalaika uzvalks var būt gaišāks vai tumšāks. Vasarā var izvēlēties uzvalku bēšīgā tonī. Uzvalkam jābūt labi piegrieztam, no kvalitatīva auduma.

Bikšu garums- līdz apavu papēža pusei. Atceries, ka rokas nepieklājas turēt bikšu vai žaketes kabatās.

Uzvalka žaketei stāvot un staigājot ir jābūt uzvilktai un aizpogātai (vaļēju var atstāt žaketes apakšējo pogu). Apsēžoties, žaketi var atpogāt. Divrindu pogu žaketes vienmēr aizpogā. Žaketes ārējā krūšu kabatiņā var likt dekoratīvo kabatlakatiņu, bet ne pildspalvas, brilles, mobilo telefonu utt.

Pie uzvalka var vilkt vesti, bet ne adītu. Ja ir auksti, labāk izvēlēties biezāka auduma žaketi. Neformālākās situācijās zem žaketes var vilkt gluda adījuma vienkrāsainu džemperi ar augstu apkakli.

Krekls. Tradicionāli pie uzvalka valkā kreklu ar garām piedurknēm. Krekla piedurkņu manšetēm ir jābūt nedaudz garākām par uzvalka piedurknēm. Krekls melnā krāsā, kā arī caurspīdīgs lietišķā vidē nav piemērots. Balts krekls piestāv visu toņu uzvalkiem, tas rada svinīgu, bet arī izteikti formālu iespaidu. Kreklu parasti izvēlas vienkrāsainu( bēšu, gaiši zilu, pelēku), izņēmums – neuzkrītošas svītras. Pie melna uzvalka – tikai vienkrāsains krekls. Krekls ar pogām krādziņas stūros radīs neformālāku iespaidu.

Kaklasaite. Kaklasaitei jābūt modernai. Baltas un melnas kaklasaites lietišķajās attiecībās nav pieņemts valkāt. Slikta izvēle ir arī spilgti sarkans pamattonis. Kaklasaitē ieteicami vismaz divi toņi. Kaklasaites platums un garums ir saskaņā ar modes prasībām. Kaklasaiti aizsien tā, lai šaurā daļa nebūtu garāka par plato, garumam jābūt līdz jostas vietai. Pie tumša uzvalka kaklasaiti parasti izvēlas tumšāku par kreklu, bet gaišāku par žaketi.

Tauriņš. Balts tauriņš ir frakas aksesuārs, mels- smokinga. Ikdienai tie nav piemēroti.

Otrais solis- apavi un zeķes.

Apavi- tumšas ādas kurpes. Tām jābūt šņorējamām, bez uzkrītoša mustura, sprādzēm. Darba laikā nav piemēroti lakādas un zamša apavi. Apaviem ir jābūt nevainojami nospodrinātiem, kvalitatīviem. Ilgstoši atrodoties telpās, zābaki vai citi siltie apavi jāpārauj. Pie melna uzvalka kurpēm jābūt tikai melnā krāsā. Šī krāsa vīriešu apaviem būs vispiemērotākā arī pasākumos pēc plkst. 18:00.

Zeķēm jābūt vienā krāsā ar apaviem, kā arī pustoni tumšākām par uzvalku. Tām jābūt vienkrāsainām, gludām, bez zīmējumiem. Baltas zeķes velk tikai sporta pasākumos. Zeķu garumam ir jābūt tādam, lai nekādos apstākļos nebūtu redzama kaila kāja.
0 0
25/01/2009 12:58
Etiķetes eksperti atzīst, ka lietišķās attiecībās sieviete nekļūdīsies, izvēloties pieklājīgu, elegantu kostīmu ar svārkiem vai biksēm, kostīmkleitu. Ja sieviete valkā žaketi ar padziļinātu V veida izgriezumu, zem tās tiek vilkta blūze vai plāns trikotāžas džemperis.

Blūzēm un džemperiem ir jābūt kvalitatīviem- to nosaka audums un arī pogas. Modeli un krāsas apģērbā nosaka modes tendences, taču nedrīkst pārspīlēt. Lietišķā vidē nevajadzētu apģērbā arī jaukt vairāk kā divas krāsas.

Darījuma sievietei ir divi drēbju komplekti- viens laika posmam no plkst. 8.00- 18:00, otrs- vakara pasākumiem. Pirmajā laika posmā nav pieņemts vilkt spīdīgus, mirdzošus audumus, samtu. Šie audumi piemēroti svinīgiem pasākumiem. Caurspīdīga auduma tērpus lietišķās attiecībās nevalkā nekad. Līdz plkst. 18:00 nekad nevelk vakarkleitu. Šis noteikums attiecas arī uz ļoti svinīgiem pasākumiem (piem., augstskolas diploma saņemšana).

Runājot par svārku garumu, etiķetes speciālistu viedokļi atšķiras: konservatīvākie uzskata, ka lietišķās attiecībās sievietei ir jābūt apsegtiem gan ceļiem, gan elkoņiem, brīvāka stila piekritēji atzīst svārku garumu nedaudz virs ceļa (5- 10 cm vai arī plaukstas platumā). Svārku garumu izvēloties, kritiski ir jāvērtē augums, kā arī jāpārdomā darbadienas uzdevumi. Īsi un šauri svārki kļūst uzkrītoši, ja jāsēž auditorijas priekšā uz paaugstinājuma. Nav pieņemts vilkt arī pārāk garus svārkus. To garumam nevajadzētu pārsniegt plaukstas platumu virs potītes.

Otrais solis- apavi un zeķes.

Lietišķās attiecībās sievietei ir ieteicams valkāt slēgtas kurpes. Orientējošais papēžu augstums: 5- 7,5 cm. Kurpes bez papēžiem nav piemērotas. Apavus izvēlas vienādā tonī ar svārkiem, biksēm vai arī tumšākus. Nekādā gadījumā- gaišākus. Tam pamatojums: sarunu partnera uzmanība ir jāpiesaista sejai, nevis apaviem. Ilgstoši uzturoties telpās , sievietei vienīgais iemērotais apavu veids ir kurpes. Apaviem ir jābūt tīriem un ļoti sakoptiem. Telpās staigāt zābakos ir tas pats, kas nenoņemt telpās ziemas cepuri. Tādēļ, ejot uz svarīgu tikšanos vai svinīgu pasākumu , vajadzētu zābakus nomainīt pret kurpēm. Jāpiebilst, ka īpaša uzmanība apavu kvalitātei un modes tendencēm jāpievērš augstu amatu pārstāvjiem.

Zeķēm ir jābūt vienkrāsainām, bez mustura un vienādā krāsā ar apaviem (nevis svārkiem). Aktuāls ir jautājums etiķetē: vai ļoti karstā laikā sievietei zeķes ir obligātas? Konservatīvākā atbilde: protams, - jā. Liberālāks skats- vasaras karstumā sieviete telpās var sevi nemocīt un no zeķu valkāšanas atteikties. Tomēr tad ir jābūt pret sevi ļoti kritiskai un stingri jāizvērtē: vai kājas ir perfekti sakoptas. Tas nozīmē: ir veikts pedikīrs, depilācija, nav redzamas vēnas, kājas ir gludas un viegli nosauļotas. Ja rodas šaubas par kādu no punktiem- no zeķu valkāšanas lūdzu neatteikties. Zeķes ir obligātas, ejot uz svarīgu tikšanos un svinīgiem pasākumiem.

Trešais solis- kosmētika un mati.

Būtiskāka par pareizu lūpukrāsas vai acu ēnu toni ir cilvēka vispārējā fiziskā sakoptība. Tā norāda, ka protam disciplinēt savu ķermeni, tātad arī sevi. Laba sejas krāsa, mirdzoši mati, skaisti zobi, kopta sejas un roku āda, kā arī formu nezaudējis augums, atstās tikai to labāko iespaidu. Smaržas un citu parfimēriju drīkst lietot tikai uz tīra ķermeņa un drēbēm. Izvēlētajām smaržām vai tualetes ūdenim ir jābūt kvalitatīviem un neuzkrītošiem. To smarža jāsajūt , tikai ienākot cilvēka intīmajā zonā- tuvāk par 60 cm. Smaržas ziņā jāpieskaņo vai vispār bez smaržas jāizvēlas dezodorants, ziepes, šampūns, ķermeņa krēmi. Nagiem ir jābūt koptiem. Izvēloties nagu laku, tā ir jāpieskaņo apģērbam. Spilgti krāsoti un gari nagi lietišķā darba vidē nav ieteicami. Labprātāk priekšroka tiek dota pasteļtoņiem un caurspīdīgumam.

Mati- galvenais tiem jābūt tīriem un sakārtotiem. Garo matu īpašniecēm ir jāizvērtē, vai, noliecoties rakstīšanai, tie neaizsedz seju. Ja tā notiek, mati ir jāsasprauž. Parastās matu gumijas tam nav ieteicamas. Labāk jāizvēlas neuzkrītošas sprādzes. Frizūra ir tāda, kāda katrai piestāv vislabāk un ir modē. Matu izskatu regulē perfekts griezums un tikai nedaudz lakas, ja ir nepieciešams. Uz pasākumiem dienā nav ieteicams doties ar sarežģītu augsti vakara frizūru.

Ceturtais solis- aksesuāri.

Pamatnoteikums- tiem jābūt kvalitatīviem.
0 0
25/01/2009 12:59
Ceturtais solis- aksesuāri.

Pamatnoteikums- tiem jābūt kvalitatīviem.

Rotaslietu izvēle ir gaumes jautājums. Tām ir jāpapildina apģērbs, nevis jānovērš sarunas partnera uzmanība. Sievietei klasiskais rotaslietu skaits ir trīs- auskari; piespraude vai kulons, ķēdīte vai krelles; viens gredzens, neskaitot laulības. Interesanta ir amerikāņu ieteiktā sistēma: saskaitīt visus aksesuārus un rotaslietas (matu rotājumi, pulkstenis, brilles, lielas pogas, kurpju sprādzes), pārliecinoties, ka to skaits nepārsniedz 13. Ja sieviete vakara pasākumam ir izvēlējusies greznu kostīmu vai kleitu, pie tiem nevalkā somu uz pleca. Vakara somiņu siksniņas vai ķēdītes galvenokārt domātas somas ērtākai novietošanai- pakāršanai uz krēsla atzveltnes. Pēc plkst. 18:00 piemērotas ir greznākas rotaslietas. Tradicionāla piebilde- apaviem un somai ir jābūt saskaņotiem. Būtiskāka nozīme ir ne tik ļoti krāsai, kā stilam.

Rezumējot, galvenās nianses, iegaumē, ka lietišķās attiecībās sievietes ir būtnes, kas neizceļ sava dzimuma piederību. Tāpēc ir jāizjūt mēra sajūta it visā. Nekad neaizmirsti, ka Tavam ārējam izskatam un manierēm citi cilvēki pievērš uzmanību.

Noderīgi zināt:

apģērba izvēli ietekmē: ieņemamais amats, darbības sfēra, konkrēti darba dienas uzdevumi, vecums, ārējie dotumi, stila noteikumi, etiķete, mode;

apģērbs tiek izvēlēts atbilstoši gadalaikam ( šī atšķirība izpaužas krāsu un audumu izvēlē);

no modes nekad neiziet klasiskais stils (tas vienmēr liecina par labu gaumi);

visiem redzamas slavenas apģērbu firmas etiķetes vai dizainera vārdi neliecina par labu gaumi;

lētas lietas atpazīstamas uzreiz;

slavenu apģērbu viltojumus nenēsā;

lietišķās attiecībās nav pieņemts sūtīt „seksuālus signālus” – tāpēc nav piemēroti dziļi dekoltē un šķēlumi, kā arī vairākas atpogātas blūzes pogas un caurspīdīgi apģērbi.
0 0
25/01/2009 13:02
Kā lasīt ielūgumu

Oficiāls — oficiāls vakara apģērbs, minēts ielūgumos arī kā parādes tērps („full dress”) vai fraka („white tie”)
Kad tiek ievērots: diplomātiskas pieņemšanas/balles, operas apmeklējums, Mardi Gras/labdarības pasākumi/pilngadības balles, svarīgas oficiālas vakariņas.

Oficiāls apģērbs ir vispārējs termins, kas tiek izmantots, lai aprakstītu apģērbu, kas ir piemērots oficiāliem pasākumiem, piemēram, kāzām, pilngadības ballēm u.c.
Atšķirībā no modes pasaulē pieņemtās tradīcijas oficiālā apģērba stili tiek saukti nevis sieviešu, bet gan vīriešu apģērba daļu nosaukumos. Tradicionāli noteikumi attiecas uz vīriešu oficiālo apģērbu; šie noteikumi tiek stingri ievēroti sociāli konservatīvos notikumos, piemēram, karaliskās kāzas, un kalpo par sākumpunktu individuālai interpretācijai par oficiālo apģērbu, kādu dažkārt var redzēt augstskolas izlaiduma ballēs, oficiālās ballēs un izklaides industrijas balvu pasniegšanas ceremonijās.

Mūsdienās pieņemts, ka fraka ir ļoti „oficiāls” vai pat „ svinīgs” stils, un smokings — „oficiāls stils”. Pat dienas uzvalks, kas parasti tiek uzskatīts par neoficiālu apģērbu, dažkārt tiek vilkts uz pasākumiem, kas ir daļēji oficiāli. Turklāt jaunā padomdevēju paaudze ļauj vilkt smokingu pat oficiālākajos notikumos un smokingu alternatīvu cita veida oficiālos pasākumos. Tā rezultātā ir kļuvis ierasts lietot terminus „fraka” un „smokings”, lai atšķirtu šos īpašos ģērbšanās stilus no nenoteiktajām un kontekstuālajām norādēm „oficiāls” vai „pusoficiāls”.

Pusoficiāls — pusoficiāls vakara apģērbs vai smokings („ black tie”)
Kad tiek ievērots: kāzas, teātra pirmizrādes, pilngadības balles.
Šis ir ģērbšanās stils, kas ir analogs frakai un norāda uz ģērbšanās stilu, kas atrodas starp dienas uzvalku un smokingu. Tradicionāli norāde „pusoficiāls” pieprasa vilkt smokingu vakara pasākumam vai žaketi, ja pasākums sākas pirms 18:00. Sievietes šādos gadījumos velk vakartērpu vai kokteiļkleitu, atkarībā no dienas laika.

Kokteiļa tērps ir tumšs apģērbs. Kokteiļa tērps nozīmē īsu, elegantu kleitu viņai un tumšu uzvalku viņam. Ja pasākums sākas pēc 17:00, vīriešiem ieteicams vilkt baltu kreklu un likt kaklasaiti. Sievietēm parastā izvēle ir viņu „labākā mazā melnā kleitiņa”. Mūsdienās šis termins tiek lietots gadījumiem, kad pusoficiāls apģērbs ir pārāk formāls un daudz piemērotāks ir pilsētas dāmas stils.

Neoficiāls — kad tiek ievērots: diplomātiskās sanāksmēs, biznesa tikšanās reizēs.
Neformālais ģērbšanās stils ir Eiropas tradīcija, ko simbolizē uzvalks un kaklasaite. Formalitātes līmeņa skalā neformālais apģērbs ir formālāks par ikdienišķu apģērbu, bet mazāk oficiāls par pusoficiālo. Tas vairāk ir prezentatīvs, nekā pusikdienišķs, taču atstāj vairāk brīvas vietas personiskā stila izpausmēm, nekā pusoficiālais apģērbs. Neoficiālo stilu nevajadzētu jaukt ar ikdienišķo stilu, pat ne ar eleganti ikdienišķo — brīvās ikdienas sarunās daudzi cilvēki neoficiālu apģērbu mēdz uzskatīt par oficiālu, bet oficiālu apģērbu (tehniskā ziņā stili „fraka” un „ smokings” ir līdzīgi) par ļoti oficiālu; šo lietojumu gan nav akceptējušas ģērbšanās kodeksa autoritātes.
Neoficiāls apģērbs vīriešiem ir uzvalks — bikses kopā ar piemērotu žaketi. Parasti uzvalks ir šūts no tumša auduma (ar vai bez gaišām šaurām svītrām) un ir pelēkā, tumši zilā vai brūnā krāsā (tomēr brūna krāsa lietišķa stila uzvalkam bieži tiek uzskatīta par vecmodīgu un saistās ar divpadsmitā gadsimta sākumu un vidu). Zem žaketes tiek vilks krekls ar garām piedurknēm un tiek likta kaklasaite.

Neoficiālā apģērba stils sievietēm, kas pēc stingrākajiem ģērbšanās kodeksa noteikumiem ir līdzīgs vīriešu standarta neoficiālajam apģērbam, ir kostīms — žakete ar atbilstošiem svārkiem vai biksēm — un blūze. Šāda veida neoficiālo apģērbu gan biežāk velk vīrieši, nevis sievietes, jo pastāv citi sieviešu apģērba veidi, ko ir pieļaujams vilkt neoficiālos apstākļos.

Neoficiālais apģērbs mūsdienās tiek uzskatīts par konservatīvu apģērba stilu, kas ir piemērots gandrīz visiem oficiālajiem apstākļiem, kuros nav nepieciešams ierasties frakā vai smokingā. Šāds apģērbs tiek vilkts, piemēram, baznīcā, bērēs, valsts iestādēs, skolās un citās vidēs, kurās ikdienišķais stils nav atļauts, bet oficiālais stils būtu pārmērīgs.

Neoficiāls apģērbs starptautiski tiek uzskatīts arī par lietišķu apģērbu vai lietišķi oficiālu apģērbu tā radīto spēcīgo asociāciju dēļ ar uzņēmējdarbību.

Ikdienišķs
Ar terminu „ikdienišķs” tiek aprakstīti daudz dažādu veidu apģērbi, sākot no eleganti ikdienišķā līdz ērti ikdienišķajam.
Eleganti ikdienišķs
Kad tiek ievērots: biznesa tikšanās reizēs, baznīcas notikumos.

0 0
25/01/2009 13:02
Lietišķi ikdienišķs
Lietišķi ikdienišķais, saukts arī par eleganti ikdienišķo, ir izplatīts ģērbšanās stils, kas radās „balto apkaklīšu” darba vietās Rietumu valstīs ap 1990. gadu. Tas ir daļēji aizstājis lietišķi oficiālo apģērbu (uzvalkus un kaklasaites, dažkārt sauktu par starptautisko standarta lietišķo apģērbu), kas pirms tam bija vispārpieņemts vadītāju un uzņēmējdarbības speciālistu apģērbs. Jāpievērš uzmanība arī biksēm —� džinsi reti tiek atļauti darba vietās kā lietišķi ikdienišķā apģērba sastāvdaļa. Taču akadēmiskā un izpētes vidē vīrieši džinsus var vilkt kopā ar klasisko kreklu. Pirmās divas podziņas no augšas var būt atpogātas.

Ar eleganti ikdienišķu stilu parasti tiek domāts bleizers vai žakete ar vienu pogu rindu, ar vai bez kaklasaites. Uzvalki biežāk tiek uzskatīti par neoficiālu apģērbu. Dažkārt, ja tā norādīts vai kopā ar žaketi, var vilkt arī džinsus.

Nacionālais tērps
Nacionālais tērps ir piemērots visiem gadījumiem; papildinformāciju sk. sadaļā par fraku.

Pirmajiem trim tālāk aprakstītajiem stiliem ir skaidras definīcijas. Cilvēki šos trīs stilus bieži jauc; lai noskaidrotu, vai persona, kas jūs ir ielūgusi, ielūgumā norādot kādu no šiem stiliem, tiešām vēlas, lai jūs būtu ģērbies norādītajā stilā, sazinieties ar šo personu (piem., cilvēki bieži lieto „oficiāls”, domājot kādu no trīs pirmajiem stiliem, un „neoficiāls”, domājot „ ikdienišķs”).
0 0
25/01/2009 13:03
Vīrieša ģērbšanās etiķete

Fraka ir visoficiālākais ģērbšanās stils. Apvienotajā Karalistē Karaliskās tiesas pārstāvji ikdienā ģērbjas stilā, kas ir līdzīgs „frakas” stilam. Pilnībā fraka šo apģērbu ir aizstājusi oficiālos pasākumos, piem., vēstniekiem Parlamenta darba atsākšanas svinībās.

Tumšu uzvalku var vilkt visos gadījumos neatkarīgi no pasākuma sākšanās laika, tajā skaitā pasākumos, kuros mēdz ievērot frakas stilu. Ar terminu „tumšs uzvalks” tiek domāts tumši pelēks, tumši zils vai melns uzvalks. Audums var būt neuzkrītoši svītrains, taču svītras nedrīkst būt gaišā krāsā.

Fraka („white tie”) tiek vilkta zinātniskā grāda piešķiršanas reizēs, kāzās un banketos. Frakas vietā var vilkt tumšu uzvalks, taču nekādā gadījumā ne smokingu. Var vilkt arī nacionālo tērpu.
Frakas atloki ir no zīda, un biksēm gar sāniem ir iestrādāta zīda lente. Vestei ir jābūt redzamai 1–2 cm zem svārkiem.

Frakas pusoficiālie līdzinieki ir smokings un vizītsvārki.

Smokings („black tie”) ir ģērbšanās stils oficiāliem vakara pasākumiem, un galvenā apģērba sastāvdaļa šajā stilā ir smokings. Vakariņas, teātra un operas apmeklējums vai notikumi, uz kuriem ielūgumā tiek norādīts šis ģērbšanās stils. Smokings parasti ir melnā krāsā. Ja tiek vilkts balts smokings, biksēm ir jābūt baltām vai melnām. Svārki kopā ar piemērotām biksēm. Amerikas Savienotajās Valstīs un Kanādā šo apģērba stilu sauc par „tuxedo”, kontinentālajā Eiropā un Japānā — par smokingu. Šis nosaukums ir pseidoanglicisms apģērbam, kas Anglijā senāk tika vilkts, dodoties uz smēķēšanas telpām.
Smokinga šalles tipa atloki tiek sakārtoti tā, lai būtu redzamas abu rindu pogas. Etiķete pieprasa, velkot smokingu, likt melnu tauriņu. Aksesuāri (smokinga josta, tauriņš un kabatlakatiņš) var būt krāsaini, taču tiem ir jābūt saskanīgiem.

Smokings šodien tiek vilkts uz dažādiem pasākumiem, un tam pieskaņotais sievietes tērps var būt gan īsa kokteiļkleita, gan garš vakartērps, atkarībā no fasona, vietējām paražām un pasākuma sākšanās laika.

Smokinga josta jeb zobena josta tika aizgūta 1. Pasaules kara laikā no Britu kolonijas Indijas militārā apģērba. Tā vietā, lai liktu smokinga jostu, bieži tiek vilkta melna veste. Pastāv arī sena, gandrīz aizmirsta tradīcija, kas aizgūta no frakas stila, — vilkt baltu vesti kopā ar smokingu, kad pasākumā atrodas arī sievietes. Šāda prakse mūsdienās ir novērojama tikai pie tādiem vīriešiem, kas seko modei un pilnībā pārzina ģērbšanās tradīcijas.

Vizītsvārki ir visizplatītākais vīriešu apģērbs kāzās. Līdzīgi kā tiesas pārstāvju apģērbs, parādes formas tērpi un fraka, vizītsvārki parasti tiek vilkti īpaši prestižos vai svarīgos gadījumos. Par spīti nosaukumam (angliski „mornig dress”— burtiskais tulkojums „rīta apģērbs”) šo apģērbu var vilkt uz tādiem pasākumiem, kas sākas pirms 17:00, taču to nav pieņemts vilkt uz pasākumiem, kas sākas vēlāk par 19:00. Līdzvērtīgs pieejamais oficiālais apģērbs vakara pasākumiem ir fraka. Vizītsvārki parasti ir melnā krāsā, un zem tiem tiek vilkts ceļgalu garuma krekls. Pie šī apģērba tiek vilktas pelēki svītrotas bikses. Mazāk oficiālos svinīgos gadījumos, piemēram, kāzās, tiek vilkti gaišākas krāsas vizītsvārki, gaišākas krāsas veste un pelēki svītrotas bikses. Bikses nedrīkst būt ar atlokiem, un katrai starai ir jābūt ar vienu ieloci.

Tiek likta balta, stērķelēta apkaklīte, parasti tā ir atlokāma, un šādā gadījumā tiek likta standarta garuma kaklasaite. Oficiālākajos gadījumos kreklam ir jābūt baltā krāsā, bet ja tiek vilkts citas krāsas vai svītrains krekls, pie šī stila pieder balta apkakle un aproces.

Agrāk obligāts noteikums bija pelēka vai (bēru gadījumā) melna kaklasaite. Mūsdienās tiek liktas arī citu krāsu kaklasaites.

Kurpēm ir jābūt klasiskām, melnām un vienkāršām, taču tās nedrīkst būt lakādas, jo šādas kurpes piederas vakara oficiālajam apģērbam.

Žakete (stils) - pusoficiāls dienas tērps

Līdzīgi kā vakara apģērba oficiālais (fraka) un pusoficiālais (smokings) stils, arī dienas oficiālajam apģērbam ir pusoficiālais līdzinieks — žakete. Tāpat kā smokings ir vakara apģērba dienas uzvalka versija, žakete ir dienas uzvalka svārki pelēkā vai melnā krāsā; visi pārējie apģērba elementi ir tādi paši kā vizītsvārkiem.
0 0
25/01/2009 13:03
Sievietes apģērba etiķete

Svētku tērps ir visbiežāk vilktais apģērbs sabiedriskos notikumos. Saskaņā ar etiķetes noteikumiem svētku tērpu velk gadījumos, kad ielūgumā ir norādīts ierasties frakā vai vakartērpā. Tradicionāli tā ir garā kleita vismaz līdz potītēm, šūta no krāšņa auduma, neuzkrītoši, bet eleganti rotāta. Lielākoties šādi tērpi ir ar atkailinātiem pleciem un atsegtu dekoltē zonu. Pie šādiem tērpiem parasti tiek likta plecu šalle (oficiālā stila šalle ir no dārga auduma), žaketes vietā — apmetnis vai mantija, „labas” (modernas vai antīkas) dārglietas un cimdi līdz elkoņiem. Standarta aksesuāri ir dejošanas kurpes un teātra somiņa. Ja tiek likti valsts apbalvojumi, tie tiek sprausti pie krūtīm, un precētas sievietes var likt tiāru, ja tāda ir.

Kaut arī dažkārt apģērbi tiek šūti no audumiem, kas ir darināti ar rokām, izplatītākie audumi ir satīns, zīds, tafts un velvets ar mežģīnēm, pērles, vizuļi, izšuvumi, volāni un nelīdzenas virsmas audumi.

Vakartērps ir sieviešu apģērbs oficiāliem pasākumiem.
Kāzās gara kleita ir līgavas māsai. Šis tērps atbilst vīriešu pusoficiālajam stilam (ierašanās smokingā) (var vilkt, ja atbilstoši etiķetei tiek prasīts ierasties frakā, un pilngadības ballēs, sk. sadaļu par svētku tērpu).
Pusoficiāli pasākumi
Kleita, dodoties uz pusoficiālu pasākumu, var būt pilna garuma, nedaudz virs potītēm vai pāri ceļgaliem (no pusliela līdz potītei). Uz šādiem gadījumiem attiecas pārsvarā tie paši noteikumi, kas uz oficiāliem pasākumiem, kaut arī dažkārt pieļaujams vilkt arī kokteiļkleitu.

Pavadot kungu, kas ir uzvilcis oficiālos kiltus, dāmai ir jāvelk balta kleita un jāliek tartāna josta. Mazāk oficiāls variants ir garāki rūtaini svārki ar žaketi. Josta vai rūtainie svārki var būt sievietes klana tartāns (ja viņai ir tiesības tādus vilkt) vai viņas vīra klana tartāns, vai jebkura cita „apgabala klana” tartāns, kas ir atļautas valkāšanai ikdienā.

Kokteiļa tērps nozīmē īsu, elegantu kleitu. „ Labākā mazā melnā kleitiņa” ir parastā izvēle. Mūsdienās šis termins tiek lietots gadījumiem, kad pusoficiāls apģērbs ir pārāk formāls un daudz piemērotāks ir pilsētas dāmas stils.
0 0

Tēmas: 49
Ziņas: 5301

25/01/2009 13:32
Vai tiešām KĀDS to visu studēja (lasīja)???   
0 0
25/01/2009 13:37
nu iespējams, ka diskusijas autorei vajadzētu palasīt, ja jau viņai tā ir aktuāla tēma    
tiem, kam tas nav aktuāli, var arī nelasīt.
0 0
Pašlaik mēs izmantojam tikai tehniskās sīkdatnes (cookies), lai nodrošinātu pareizu vietnes darbību. Vairāk informācijas